Lajmet e fundit

Cungu: S’ėshtė ndeshja e sezonit, por Luftėtari duhet mundur!

Cungu: S’ėshtė ndeshja e sezonit, por Luftėtari duhet mundur!

Sot nė Shkodėr do tė luhet takimi Vllaznia-Luftėtari, i cili pritet tė pėrcaktojė shumė gjėra, sa i takon fatit tė vendit tė katėrt. Nė opinion konsiderohet ndeshja e sezonit pėr kuqeblutė, qė me njė fitore tė mundshme mund tė arrijnė objektivin qė i kanė vėnė vetes. Por trajneri Armando Cungu mendon krejt ndryshe. Ai nuk e konsideron “ndeshje pėr jetė a vdekje”, por thjesht njė pėrballje tė radhės, qė duhet fituar: “Unė nuk do ta quaja ndeshje tė sezonit kėtė pėrballjen me Luftėtarin. Natyrshėm, ekziston dėshira e madhe pėr tė marrė vendin e katėrt nė renditje, nisur nga rrethanat qė na erdhėn nė kėtė fundkampionati. Duke folur nė aspektin profesional, jam shumė i kėnaqur me ecurinė e ekipit, sepse pas 6 vitesh nuk e kemi diskutuar kurrė mbijetesėn, madje erdhėm nė njė moment pėr tė kėrkuar edhe Europėn. Besoj se ky ėshtė njė progres i dukshėm, ky ėshtė njė realitet, paēka se dikujt nuk i pėlqejnė kėto gjėra dhe nuk duan t’i marrin parasysh.

Armando Cungu: Vllaznia është nana e futbollit shqiptar

Trajneri i skuadrės shkodrane Armando Cungu ėshtė parė shumė i emocionuar nė pėrfundim tė ndeshjes ndaj Partizanit qė u mbyll nė barazim 1-1. Njė rezultat qė mbi tė gjitha u dha pėrgjigjen mė tė mirė tė gjitha thashethemeve qė flisnin pėr tolerim ndaj tė kuqve. Nė konferencėn pėr shtyp, ai ėshtė ndalur tek karakteri i djemve nė fushė duke thėnė se Shkodra ėshtė nana e futbollit shqiptar dhe si e tillė meriton mė shumė respekt. "Kjo skuadėr tregoi se ka dinjitet dhe nder, luan pėr vete, pėrkundėr gjithė sulmeve e aludimeve gjatė javės. Mendoj se e dominuam lojėn, si nė sulm, ashtu edhe nė mbrojtje. Mund tė shėnonim mė tepėr, me pak kujdes, ndėrsa nė njė pakujdesi kundėrshtari barazoi, por nuk kam asnjė keqardhje, ishte njė ndeshje e shkėlqyer. Kishim mungesa, e vėrtetė, por tė gjithė ata qė luajtėn dhanė gjithēka dhe bėnė mė tė mirėn. Nuk mund tė thuash qė po tė ishin ata qė munguan do bėnin mė mirė, sepse futbolli ėshtė i ēuditshėm. Kjo ndeshje ishte njė vitrinė pėr futbollin shqiptar, njė ndeshje shumė e bukur, mes dy skuadrash qė dhanė gjithēka pėr tė marrė fitoren. Nuk e di, ndoshta po tė ishim mė tė plotė mund tė merrnim edhe fitoren, por pak rėndėsi ka tani.

Armando Cungu: Vllaznia ėshtė nana e futbollit shqiptar
Vllaznia synon tė

Vllaznia synon tė "bllokojė" Cungun deri nė 2018-ėn

Vllaznia do tė ketė nė "timonin" e saj edhe pėr njė sezon trajnerin Armando Cungu. Pėrkundėr asaj qė ėshtė diskutuar dhe komentuar jo pak kohėt e fundit nė lidhje me largimin e mundshėm tė teknikut shkodran, nė klubin kuqeblu janė tė sigurt se bashkėpunimi do tė vazhdojė. Ata bėjnė tė ditur se tekniku Cungu do tė jetė edhe njė vit tjetėr nė krye tė Vllaznisė.