0

Ekskluzive / Gilman Lika: E meritonim kualifikimin

Ekskluzive / Gilman Lika: E meritonim kualifikimin

Njeri prej protagonisteve te fitores se Vllaznise ishte edhe lojtari i kombetares U-21 Gilman Lika. Ai padyshim ishte dhe pjese kryesore e kualifikimit te skuadres shkodrane. Pas ndeshjes dhe fitores ndaj NK Zagreb, lojtari foli Ekskluzivisht per faqen tone (www.fkvllaznia.net) dhe Albaniasoccer.com duke analizuar gjendjen ne ekip dhe objektivat per ndeshjet e ardhsme ne Intertoto si dhe ndonje ndryshim qe formacioni i skuadres mund te pesoje ne ditet ne vazhdim gjate periudhes se transfertave verore.

Ekskluzive / Erjon Hoti: Loro Bori?i si Kamp Nou

Sezonin qe sapo mbaroi ishte nje nder protagonistet e Vllaznise duke u sakrifikuar te luaje ne role te ndryshme. Ne \"eren\" Shulze u aktivizua shpesh here ne mbrojtje, me ardhjen e Joses aktivizohet ne mesfushe duke ndihmuar skuadren e tij te arrije objektivat e saj. Pas fitores te merituar ndaj NK Zagreb, Eri si? e therrasin miqte, foli Ekskluzivisht per faqen tone Fkvllaznia.net. Interesimi i tifozeve ishte mahnites, mu duk vetja si ne Kamp Nou - shprehet Hoti- ku i falenderon te gjithe per ate mbeshtetje.

Ekskluzive / Erjon Hoti: Loro Bori?i si Kamp Nou
Kush ?sht? Trabzonspori?

Kush ?sht? Trabzonspori?

Kund?rshtari i Vllaznis? p?r turin e dyt? t? Kup?s Intertoto, skuadra e Trabzonsporit, ?sht? nj? nd?r klubet m? t? shquara t? Turqis?, fama e t? cilit i ka kaluar kufijt? vend?s dhe ka arritur Europ?n. Historia e turqve ?sht? pak a shum? e nj?jt? me Vllaznin?, sepse edhe Trabzonspori ka rivalizuar gjithnj? me ekipet e njohura t? qyteteve t? m?dha, ashtu si shkodran?t. Fama e arritur dhe themelimi i k?tij klubi, ka qen? jo i leht?. Klubi ka funksionuar n? dy stade, ku n? fillim jan? formuar nj?koh?sisht tri skuadra amatore, Admangu?i, Karadenzigu?i dhe Martispor, t? cilat m? von? jan? bashkuar n? nj? klub t? vet?m, me emrin Trabzonspor, q? u themelua m? 2 gusht t? vitit 1967.

Kupa Intertoto: Vllaznia - NK Zagreb 1:0

Ai vet? nuk e kishte besuar kurr? se do t? mjaftonin 180 minuta n? Kupat e Europ?s q? t?i hynte kaq shpejt n? zem?r k?tij populli, q?, p?r futbollin, ?sht? gati t? b?j? marr?zira. Arlind Nora e ka kuptuar shpejt kushtin p?r t? qen? ?i pranuesh?m?. K?tu, n? Shkod?r duhet t? jesh protagonist q? n? fillim me gol. U tha, u b?. Sh?non n? Zagreb e b?n s?rish t? nj?jt?n gj? dje n? Shkod?r. Ndeshja e dyt?, e luajtur n?n nj? turm? t? madhe tifoz?sh, dhe n?n dritat e projektor?ve ka nj? histori krejt tjet?r nga ajo e kryeqytetit kroat. Loja fillon ashtu si gjithnj? p?r nj? skuad?r shqiptare, top mbas shpin?s s? mbrojtjes dhe kund?rshtari del i vet?m me portierin.

Kupa Intertoto: Vllaznia - NK Zagreb  1:0
Josa-Vllaznis?: T? b?jm? kujdes n? Shkod?r!

Josa-Vllaznis?: T? b?jm? kujdes n? Shkod?r!

Rezultati i ndeshjes s? par?, p?r m? tep?r loja e zhvilluar nga ekipi i tij, e kan? ngrohur shum? Mirel Jos?n. Ai tashm? e ka p?r detyr? t? b?j? gati skuadr?n ashtu si? duhet p?r ndeshjen e kthimit, n? m?nyr? q? Vllaznia t? jet? skuadra e kualifikuar p?r n? turin tjet?r. N? Zagreb, sipas trajnerit t? kuqebluve, ekipi ka dh?n? maksimumin e tij dhe kjo n? nj?far? m?nyre e ka b?r? edhe m? tep?r entuziast at?. Ndoshta nuk e ka pritur nj? paraqitje t? till?, p?r vet? faktin se n? krahasim me kroat?t, q? ishin n? kulmin e st?rvitjes, shkodran?t kan? qen? shum? prapa n? k?t? drejtim.

Safet Osja: Te mos pesojme gol

Ndonese me perfundimin e sezonit te kaluar kishte kerkuar publikisht ta dorezonte shiritin e kapitenit, te shtunen e kaluar Vllaznia ka dale ne fushen e stadiumit te Zagrebit e rreshtuar pas Safet Osjes. Ne te vertete, problemi i shiritit eshte ?gervishtur? pak minuta perpara nisjes per ne Kroaci, kur, si me gjysme humori, tekniku Josa pati thene se ?kapitenin do ta vendosim me short?. Por, ne te vertete, ne Zagreb nje gje e tille nuk eshte diskutuar fare, ndersa Joses i eshte dashur te perballoje probleme te tjera perpara ndeshjes, keshtu qe shiriti ka mbetur ne krahun e Osjes.

Safet Osja: Te mos pesojme gol