0

Belisha te Vllaznia t? shtun

Belisha te Vllaznia t? shtun

P?r mesfushorin e ekipit t? Bes?s, shkodranin Amarildo Belisha, kjo jav? pritet t? jet? vendimtare p?r t? ardhmen e tij. Drejtuesit e ekipit kuqeblu n? fillim t? merkatos kan? shprehur d?shir?n p?r t? pasur nj? ekip t? p?rb?r? me mbi m? shum? se 70% me lojtar? shkodran?, kan? vendosur ta fillojn? k?t? nd?rtim pik?risht nga mesfushori Belisha. Por duket se angazhimi i lojtarit n? Kup?n UEFA dhe respektimi i kontrat?s s? tij me kavajasit deri n? p?rfundim t? k?tyre ndeshjeve kan? b?r? q? vendimi p?r t? qen? n? Shkod?r p?r sezonin e ardhsh?m t? merret vet?m pas p?rfundimit t? aventur?s kavajase n? Kup?n UEFA.

Dosier: Vllaznia, disidentja e futbollit shqiptar

Kjo fotografi e shkelqyer e fotoreporterit te njohur Leke Hoti tregon Vllaznine, fituese te Kupes se Republikes ne vitin 1987. Kjo fotografi e shkodraneve eshte bere ne qershor ne qytetin e Vlores. Pas fitores 3 - 0 ne Shkoder, Vllaznia u mund 3-1 ne Vlore nga Flamurtari, por goli i Ferit Rragamit ishte aq i cmuar sa zhvleresoi tre golat e vlonjateve. Keshtu Vllaznia do te perfaqesonte Shqiperine ne Kupen e Kupave te Europes. Ne turin e pare shkodranet u ndeshen me 13 shtator ne Shkoder me skuadren malteze Sliema Uonderers dhe fituan 2 - 0, me gola te Adrian Bushatit dhe te Fatbardh Jeres. Me 29 shtator, Vllaznia udhetoi drejt Maltes dhe i mundi kundershtaret e vet me rezultatin 4 - 0, fale golave te Pashajt, Vukatanes, F.Rragamit dhe F.Fakjes.

Dosier: Vllaznia, disidentja e futbollit shqiptar
Nj? \

Nj? \"autobus\" me futbollist? priten te Vllaznia

Nj? \"autobus\" me lojtar? pritet t? mb?rrij? te Vllaznia n? dit?t n? vijim. Merkatoja e saj duket m? e hapur se kurr? p?r lojtar? t? huaj, t? cil?t jan? kontaktuar nga drejtuesit shkodran? dhe ata nga momenti n? moment duhet t? mb?rrijn? n? Shkod?r. Disa t? tjer? do t? bashkohen me kuqeblut? n? p?rgatitoren e Nikshiqit, prandaj trajneri Josa ?sht? duke i \"p?rveshur\" mir? m?ng?t. Megjithat?, gjith? ky fluks i madh t? ardhurish sigurisht q? do t? ket? edhe firot e veta. K?shtu, braziliani i mb?rritur dy dit? m? par?, pik?risht mesfushori Jackson Petsana, nuk e ka kaluar prov?n te Vllaznia. Ka mjaftuar nj? ndeshje kontrolli dje pasdite e kuqebluve dhe vendimi ?sht? marr? menj?her?. \"Ky lojtar nuk b?nte p?r Vllaznin?. Ai nuk kishte asgj? t? ve?ant? n? loj?n e tij, prandaj dhe kam vendosur t? mos e provoj m?.

Prezantohen zyrtarisht Vllaznit Ultras

Data 14.7.07 asht nj? dit? e shenuar, m? n? fund n? tribunen e Loro Bori?it u val?vit nj? banderole e re. Ajo banderol? kishte t? shkruar mbi t? nje emer , \" VLLAZNIT \" dhe ishte paraqitja e nje grupi te organizum tifozash shkodran . Historia e krijimit te ktij grupi asht e gjate dhe fillon 3 vite ma pare . Tut Rrahmani sebashku me Zamirin para 3 vitesh fillojn? bisedat p?r krijimin e nj? grupi ose shoqat? tifozash e cila duhej t? kishte nj? menyre te re organizimi n? krgasim me menyrat e perdorura vitet e kaluara. N? kontaktet me tifoza t? tjere ne qytet ishte perforcuar kjo ide q? organizimi t? b?hej por jo sipas modelit te shoqates se vjeter te krijume prej Tut Rrahmanit por sipas modeleve te reja, ashtu sic i kan

Prezantohen zyrtarisht Vllaznit Ultras
Vllaznia, n? prov? tre sulmues

Vllaznia, n? prov? tre sulmues

Dje n? ambientet e stadiumit \"Loro Bori?i\", pran? ekipit kuqeblu n? st?rvitjen e pasdites ?sht? dalluar edhe nj? lojtar maqedonas i sapo ardhur pran? kuqebluve, pik?risht pasditen e djeshme. Maqedonasi, sulmues 26- vje?ar, Aleksand?r Popovski q? flitet se n? sezonin e fundit ?sht? aktivizuar me ekipin e Pobjed?s n? kampionatin maqedonas. P?r lojtarin e sulmit, q? mund t? jet? nj? afrim i ri i shkodran?ve, duhet t? pritet derisa tekniku Josa t? jap? viston e tij p?r t?, mbasi ta ket? provuar m? par? gjat? st?rvitjeve. Nd?rkoh? q? gjat? seanc?s st?rvitore, pavar?sisht se nuk ka qen? pjes? e ekipit, ?sht? dalluar edhe nj? tjet?r lojtar q? ka ardhur p?r prov? te Vllaznia. Ai ?sht? braziliani 23-vje?ar Jackson Pestana, q? luan n? rolin e mesfushorit t? qendr?s.

Lika mbetet te Vllaznia, Elbasani \"dor?zohet\"

Kan? mbajtur shum? shpresa se Gilman Lika do t? ishte pjes? e tyre n? sezonin e ri, por q? nga dita e djeshme drejtuesit e Elbasanit duhet t? mendojn? p?r nj? z?vend?sues t? tij. Vllaznia ka vendosur t? mos heq? dor? nga sh?rbimet e 20-vje?arit, prandaj Lika duhet t? vazhdoj? kontrat?n q? ka me kuqeblut? edhe p?r tri sezone t? tjera. Ka gati nj? muaj q? presidenti Laze ka luajtur ?do gur p?r ta b?r? t? tijin k?t? lojtar, duke i afruar homologut t? tij Fushaj n? fillim huazimin e tij p?r nj? sezon kundrejt nj? vlere parash.

Lika mbetet te Vllaznia, Elbasani \