Në Federatën Shqiptare të Futbollit sot është hedhur shorti i Kupës së Shqipërisë. Janë 32 skuadra pjesëmarrëse, 10 nga Kategoria Superiore, 20 nga Kategoria e Parë dhe vetëm Tomori e Naftëtari nga Kategoria e Dytë. Ekipet janë ndarë në dy grupe me nga 16 skuadra, në të cilat është përcaktuar rruga e përplasjeve të çifteve deri në gjysëmfinale, aty ku i pret një short i lirë 4 ekipet që shkojnë deri aty. Takimet do të jenë vajtje-ardhje, me sistem eliminimi. Nëse i hedhim një sy skuadrave pretendente për të fituar këtë trofe, Skënderbeu ka shortin më të mirë të mundshëm deri në gjysëmfinale, ku pasi të kalojë Tomorin, e pret një mes Butrintit ose Sopotit dhe më pas, kundërshtari më i fortë i mundshëm mund të jetë Vllaznia. Ndërsa Laçi, fituesi në fuqi i Kupës së Shqipërisë, i duhet të kalojë Besën fillimisht, për të pritur pastaj fituesin e çiftit Dinamo-Bylis. Pra, rivalë me eksperiencë në këtë kompeticion.

Ja shorti dhe datat e ndeshjeve të Kupës së Shqipërisë

 

Turi i Parë Eliminator (1/16) – 16.9.2015 dhe 30.9.2015

Grupi A                                                          Grupi B

Tomori-Skënderbeu (A1)                     Naftëtari-Kukësi (B1)

Korabi-Partizani (A2)                           Erzeni-Tirana (B2)

Besa-Laçi (A3)                                    Gramshi-Flamurtari (B3)

Pogradeci-Vllaznia (A4)                        Ada-Teuta (B4)

Shkumbini-Apolonia (A5)                     Kamza-Elbasani (B5)

Dinamo-Bylis (A6)                              Burreli-Tërbuni (B6)

Luftëtari-Lushnja (A7)                          Kastrioti-Besëlidhja (B7)

Sopoti-Butrinti (A8)                            Iliria-Mamurrasi (B8)

 

Turi i Dytë Eliminator (1/8) – 21.10.2015 dhe 4.11.2015

Grupi A                                             Grupi B

A8 – A1 (C1)                                     B8 – B1 (T1)

A7 – A2 (C2)                                     B7 – B2 (T2)

A6 – A3 (C3)                                     B6 – B3 (T3)

A5 – A4 (C4)                                     B5 – B4 (T4)

 

Turi i Tretë Eliminator (1/4) – 3.2.2016 dhe 17.2.2016

Grupi A                                            Grupi B

C4 – C1                                           T4 – T1

C3 – C2                                           T3 – T2

 

Turi i katërt Eliminator (1/2 Finale) – 6.4.2016 dhe 20.4.2016

Për përcaktimin e çifteve gjysmëfinaliste hidhet short i lirë ndërmjet 4 ekipeve të kualifikuara në këtë tur

Komentet